Национални дан књиге и Дан Народне библиотеке Србије

Датум: 28. Februar 2024 20:36 Категорија: Новости

Ученици 5-8. разреда у Мајуру и наставница српског језика и књижевности Јелена Гавриловић Миликић обележели су 28.02.2024. два значајна празника културе: ,,Национални дан књиге“ и ,,Дан Народне библиотеке Србије“. У библиотеци матичне школе наставница је одржала предавање о значају књиге за ментално здравље човека, за развој креативног мишљења, као и за културни и духовни напредак појединца и друштва; наведене су занимљивости из света науке које поткрепљују благотворност читања за целокупно психо-физичко здравље човека, посебно младих људи и деце. Део програма представљала је и дебата ученика на тему ,,Зашто (не) волим да читам“ током које су ученици као главне разлоге против читања навели одсуство концентрације, а већина је нагласила и незанимљивост књига из обавезне школске лектире. Ученици који воле читање су навели да их читање опушта, да им је занимљиво повезивање са јунацима и догађајима из књига јер осећају да нису усамљени у својим искуствима. Неки од предлога за читање су: ,,Ноћна школа“ К. Џ. Доерти, ,,Лето кад сам научила да летим“ Јасминка Петровић, ,,Ја сам Акико“ Стефана Митића … Анкета коју је наставница спровела показала је да највећи број ученика од 5. до 8. разреда као две најзанимљивије књиге из школске лектире бира дела: ,,Аги и Ема“ Игора Коларова и ,,Мој дека је био трешња“ Анђеле Нанети. Национални дан књиге обележен је и пригодним садржајем кроз вишегодишњи пројекат ,,Кутак за литерарни тренутак“ који реализује наставница српског језика и књижевности са члановима литерарне секције (али и са свим заинтересованим ученицима).
клик на слику!