Обележен Светски дан борбе против сиде

Датум: 01. Decembar 2023 12:52 Категорија: Новости

Данас је у нашој школи обележен 1. децембар, Светски дан борбе против сиде. Кратко предавање ученицима седмог и осмог разреда одржала је стручна служба школе.

У предавању је деци објашњено да је АИДС/СИДА синдром стеченог губитка имунитета, односно крајњи, узнапредовали стадијум инфекције узроковане ХИВ-ом.
ХИВ је скраћеница од вирус хумане имунодефицијенције, који напада и постепено уништава имуни систем људи.

Затим су им представљени начини на које се овај вирус преноси, испричано им је и како никако не може да се пренесе; односно - чега треба или не треба да се плаше, шта су предрасуде када су овај вирус и ова болест у питању.  Указано им је на важност тестирања у овим случајевима, јер је рано успостављање дијагнозе од велике користи, али и на избегавање ризичног понашања које је најбољи начин заштите од инфекције ХИВ-ом.