ДАН ЕВРОПСКИХ ЈЕЗИКА

Датум: 06. Oktobar 2023 19:57 Категорија: Новости

Као и сваке године до сада, у нашој школи је 26.09.2023. обележен Дан Евопских језика. Овогодишња тема биле су ПОЗАЈМЉЕНИЦЕ (ТУЂИЦЕ) – речи у српском језику које су позјамљене из других језика. Наставнице српског језика Јелена Гавриловић Миликић и Ивана Јаковљевић су ученике у Мајуру и Колару упознале са основним правилима позајмљеница, са потребом језика да позајми речи из других језика као и са врстама и групама позајмљеница,. Наставнице страних језика Биљана Ђокић и Тамара Ивановић су упознале ученике са Галицизмима (речима позајмљеним из францускох језика) и са Англицизмима ( речима позајмљеним из енглеског језика). Ученици су на крају учествовали у квизу где су покушавали да погоде из ког језика су позјамљене речи које су има наставнице читале.
клик на слику!