Новости

Шта је потребно за упис у први разред и шта је ове године другачије

Датум: 12. Februar 2021 12:54 Категорија: Новости



Епидемија није померила стандардне рокове нити променила правила за упис првака у школу, па и се и ове године родитељи деце рођене између 1. марта 2014. и 28. фебруара 2015. већ сад припремају за упис својих будућих школараца.

Домови здравља већ су почели да позивају родитеље да започну са систематским прегледима своје деце, јер је то процес који траје.
Систематски преглед
Као и претходних година, процедура уписа почиње систематским прегледом који је обавезан за све предшколце. Прва “станица” је изабрани педијатар, где се обавља основни преглед и мерење детета. Ако је дете у том тренутку здраво, оно прима вероватно две (од укупно три) ревакцине које се примају у овом периоду. Пошто се све три вакцине примају у надлактицу, препоручује се да дете најпре прими две, а трећу након најмање две недеље. Вакцине које се примају штите против: дифтерије, тетануса, дечје парализе, малих богиња, заушака, рубеоле (црвенке). 

У међувремену, између вакцина, дете обавља прегледе и других специјалиста и то:
Оториноларинголога,
Офталмолога,
Физијатра,
Логопеда,
Стоматолога,
Додатно, обављају се лабораторијске анализе крви и урина и узимају брисеви.

Оно што је ове године уведено као обавезан део систематског прегледа је и ЕКГ преглед. Деца која га нису раније обављала због неких спортских прегледа могу бити уплашена кад виде апаратуру, па је добро да их припремите и објасните им да није ништа болно.
Када се све ово обави, поново се одлази код педијатра, ради коначне потврде да је дете спремно за упис.

Шта каже Закон

У први разред уписује се свако дете које до почетка школске године има најмање шест и по, а највише седам и по година. У школској 2021/22. години, упис у први разред обавезан је за сву децу рођену од 1. марта 2014. до 28. фебруара 2015. године – наводе у Министарству просвете.

Изузетно, детету може да се одложи упис у први разред за годину дана, у складу са законом. Дете које има од шест до шест и по година уписује се у први разред након провере спремности за полазак у школу.
Родитељу или другом законском заступнику деце која су стасала за упис у први разред основне школе омогућено је да искажу интересовање за упис детета у одређену школу и то личним одласком у школу или електронским путем дефинишу датум уписа и тестирања детета. Од школске 2020/2021. године родитељима је омогућено да електронским путем дефинишу датум уписа детета у одређену основну школу на територији Србије преко Портала еУправа
 (о датуму приступа порталу бићете благовремено обавештени преко сајта школе).

Захваљујући електронској услузи еУпис родитељи не доносе документацију у школу, већ се она прибавља по службеној дужности електронским путем. Преко апликације еУпис извршиће се повлачење података о ученику (извод из матичне књиге рођених, евиденције пребивалишта и доказ о обављеном лекарском прегледу) и упис. Након уписа детета у школу, истог дана, психолог, односно педагог школе вршиће испитивање детета.
Школе, односно родитељи ће бити обавештене од када ће наведена услуга бити доступна – објашњавају у Министарству просвете.
Они који су се одлучили за упис детета у школу која не припада њиховој територији, захтеве је требало да поднесу школама до 1. фебруара.

Прочитај

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЧИТАЊА НАГЛАС

Датум: 02. Februar 2021 21:44 Категорија: Новости

Заједничко читање наглас важан је породични ритуал – деца бирају књигу и с родитељем или другом одраслом особом окрећу стране, гледају илустрације и одговарају на питања у вези с темом књиге и поступцима јунака. Читање наглас развија вештину слушања, обогаћује речник, развија машту и утиче на успешан социоемотивни развој деце. Такође, читање наглас омогућава родитељима и другим одраслим особама које деци читају да буду својеврсни „читатељски узори“ и да на тај начин деци од најранијег узраста пренесу љубав према књизи. У нашој школи библиотекар, Маја Мићовић, обележава овај датум са ученицима млађих разреда у сарадњи са учитељима.

 


Прочитај

Школска слава Свети Сава

Датум: 27. Januar 2021 07:34 Категорија: Новости



Прочитај

ДОПИС МИНИСТРА ПРОСВЕТЕ ПОВОДОМ САВИНДАНА, ШКОЛСКЕ 2020/2021.

Датум: 26. Januar 2021 18:05 Категорија: Новости



Прочитај

Превенција и борба против трговине људима у Србији

Датум: 21. Januar 2021 09:55 Категорија: Новости

Министарство просвете, науке и технолошког развоја у оквиру пројекта Превенција и борба против трговине људима у Србији“, у сарадњи са Саветом Европе, покренуло је активности на превенцији и  сузбијању  трговине људима а нарочито деце.
Линкови ка корисним материјалимa:

  •  „Приручник за образовни систем заштита ученика од трговине људима“ -
http://www.mpn.gov.rs/wp-content/uploads/2017/12/Prirucnik-Zastita-ucenika-od-trgovine-ljudima-Protected-002-1.pdf
  • „Иза екрана: Анализа злоупотреба жртава трговине људима у дигиталном окружењу„ -
http://www.atina.org.rs/sites/default/files/Iza%20ekrana%20Analiza%20zloupotreba%20%C5%BErtava%20trgovine%20ljudima%20u%20digitalnom%20okru%C5%BEenju.pdf





Прочитај

Распоред наставе за основну школу (18.01-24.01.2021.)

Датум: 17. Januar 2021 13:58 Категорија: Новости

Прочитај

Календар такмичења и смотри 2020/2021.

Датум: 15. Januar 2021 15:46 Категорија: Новости



Прочитај

СРЕЋНИ ПРАЗНИЦИ

Датум: 31. Decembar 2020 16:12 Категорија: Новости

Прочитај

Међународни дан људских права

Датум: 10. Decembar 2020 16:32 Категорија: Новости


Данас је Међународни дан људских права који се сваке године током последњих седам деценија обележава 10. децембра.
Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је овај дан за Дан људских права 1950. године, како би скренула пажњу „народа света” на две године раније потписну Универзалну декларацију о људским правима, као први свеобухватни инструмент заштите људских права.
Декларација по први пут у историји човечанстава прописује заједничке стандарде људских права које треба да постигну сви народи и све нације света.
„Сва људска бића рађају се слободна и једнака у достојанству и правима” одређује први члан Декларације.
Људска права су основна права која се стичу рођењем, која су неотуђива и недељива, својствена свим људима, без обзира на држављанство, пребивалиште, пол, национално или етничко порекло, боју коже, веру, језик, или било који други статус.
У Републици Србији људска права загарантована су Уставом, општеприхваћеним правилима међународног права, међународним уговорима и законима.

Прочитај

ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Датум: 04. Decembar 2020 14:08 Категорија: Новости


Поштовани родитељи и ученици,
С обзиром да је Влада Републике Србије донела Уредбу о Допуни уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19 и да је календар образовно-васпитног рада основних школа усклађен са истом, а у циљу очувања безбедности и здравља ученика, ОШ „Радислав Никчевић” као и остале школе добила је Упутство за организацију рада и завршетак првог полугодишта школске 2020/2021. године.
Овим упутством наложено је да се сви облици наставе и учења, за ученике од петог до осмог разреда, од 30.11.2020. до 18.12.2020. године, када се завршава прво полугодиште школске 2020/2021. године, изводе на даљину.
Школа овим моделом наставе обезбеђује остваривање прописаних циљева, исхода и стандарда постигнућа, односно стандарда квалификација, коришћењем савремене информационо-комуникационе технологије и Јавног медијског сервиса РТС.
Наша школа радиће коришћењем платформе Едмодо као изабраног система за управљање учењем заједно са алатима који обезбеђују комуникацију наставника и ученика.
По потреби настава на даљину реализује се и путем видео-конференцијских алата (Google Meet). Улога родитеља и ученика је да у организацији образовно-васпитног рада путем наставе на даљину активно и одговорно учествују у комуникацији са одељенским старешинама и осталим наставницима.
Настава се одвија по распореду. Наставници ће се обраћати ученицима оним данима када имају часове у том одељењу, постављати материјале, комуницирати и упућивати их у поступке за рад.
Директор и стручни сарадници пратиће наставу, њено континуирано одржавање и квалитет, а наставници и разредне старешине благовремено ће обавештавати ученике и родитеље о организацији наставе и другим обавезама.
Код свих метода оцењивања инсистираће се на битним садржајима и активностима тј. на онима који су кључни за остваривање исхода наставних предмета.
При извођењу закључне оцене за крај првог полугодишта, узеће се у обзир све оцене, како током наставе по основном моделу, тако и током наставе на даљину. Узимаће се у обзир и показане активности у раду и вежбању, као и редовност у изради домаћих задатака и показана одговорност у раду током наставе на даљину.
Закључна оцена ће, у складу са Правилником о оцењивању, бити јавна и образложена.
Изузетно, уколико ученици сматрају да има елемената за већу закључну оцену, могу, у договору са наставником, да одговарају у школи, уз поштовање свих епидемиолошких мера.
Уколико ученик нема оцене, јер из оправданих разлога није могао одговарати (болест, изолација,…), може бити неоцењен и за њега неће бити изведен општи успех на крају првог полугодишта. У другом полугодишту ће се посебно испланирати рад са овом категоријом ученика.
У евиденцији присуства ученика евидентираће се они ученици који нису учествовали у раду на часу путем наставе на даљину.
За ученике који немају техничке могућности за праћење наставе школа ће бити отворена, моћи ће да користе опрему школе уз поштoвање свих епидемиолошких мера.
Разлози за овакав рад проћи ће, а остаће стечена знања и зато Вас молимо да одговорно и савесно приступимо квалитетној организацији наставног процеса, која је од заједничког интереса за све учеснике, а посебно за ученике.

Директор школе
Верица Ивановић Јовановић

Прочитај