Књиге, браћо моја, а не звона и прапорце

Датум: 03. Novembar 2019 15:53 Категорија: Новости

Ученици матичне школе су презентацијом обележили 280 година од рођења Доситеја Обрадовића, као и "Месец књиге"

Наставници Јелена Гавриловић Миликић и Владимир Орбовић

У понедељак, 29. октобра 2019, ученици одељења 7/1 и 8/1 су презентацијама обележили 280 година од рођења Доситеја Обрадовића, а и "Месец књиге". Својим презентацијама ученици су показали колико је био значајан за српску књижевност и историју Доситеј Обрадовић.  Ученици 7/1 Ива Димитријевић, Марко Николић, Вељко Петровић и Лазар Јевремовић говорили су о животу Доситеја Обрадовића. Ученице 8/1 Николина Радосављевић, Теодора Савић,Анђела Стаменковић и Анђела Миладиновић презентовале су историјски значај Доситеја Обрадовића, док су Зорана Николић, Анђела Соколовић, Давид Веселиновић и Јана Голубовић, из истог одељења, говорили о значају Доситеја Обрадовића у књижевност и о његовим кежевним делима. Ментори ученицима су били наставница српског језика и књижевности Јелена Гавриловић Миликић и наставник историје Владимир Орбовић.

Рођен у Чакову код Темишвара 1739. године, Димитрије Обрадовић завршио је основну школу и са навршених 19 година замонашио се у манастиру Хопово где добија име Доситеј. Због завидљиве средине Доситеј напушта манастир и обилази цео Балкан и Малу Азију, затим Италију, Немачку, Француску, Енглеску, Русију и велике делове Аустрије, земље где је рођен. На почетку Првог српског устанка налазио се у Трсту, а на позив вожда српског Карађорђа долази у ослобођени Београд. Постаје попечитељ просвештенија у Правитељствујупчем совјету сербском и предавач на Великој школи. Умро је априла 1811. године у Београду.