СЛОВЕНИЈАДА

Датум: 02. Jun 2019 10:27 Категорија: Новости

Тематски дан посвећен Дану словенске писмености који се сваке године обележава 24.05, реализован је, под називом ,,Словенијада” у матичној школи у Мајуру 25.05.2019.
У реализацију овог тематског дана укључено је 7 предмета (српски језик, историја, верска настава, музичка култура, ликовна култура, информатика и рачунарство, физичко васпитање), 8 наставника ( Јелена Гавриловић Миликић, Владимир Орбовић, Младен Ристановић, Сенка Томић, Горан Јовановић, Марина Димитријевић Дејковић, Топлица Андрејић и Душица Дојчиновић), локална црква ,,Свети Роман”; носиоци активности били су ученици 5/1, 6/1, 7/1, 8/1.
Кроз разнолик програмски садржај који је обухватао презентације посвећене постанку старословенског језика и примању хришћанства, развоју писма, Ћирилу и Методију, Мирослављевом јеванђељу, храмовима посвећеним Ћирилу и Методију, споменицима писаним на ћирилици и глагољици, начину исхране људи у средњем веку, радионице (израда иницијала, писање и читање на старословенском), црквено појање, физичка надметања (клис, скакање у џаковима, бацање камена с рамена, надвлачење конопца), квиз, израду паноа, присутну су, на један нестереотипан начин, упознати са начином живота и развојем Словена.
Припреме за реализацију тематског дана трајале су два месеца током којих су ученици спроводили истраживачке радове и правили презентације, а све у сарадњи са предметним наставницима.
Реализација овог тематског дана омогућила је и ојачала сарадњу на релацији ученик-ученик, ученик-наставник, наставник-наставник, школа-локална заједница. Осим међупредметне корелације 7 предмета, овакавим начином  рада остварено је 9 од 11 међупредметних компетенција (дигитална, естетичка, компетенција за учење, комуникација, рад са подацима, сарадња, здравље, одговорно учешће у демократском друштву, решавање проблема).
Овај тематски дан реализован је као део школског пројекта за 2018/2019. годину ,,Живот и обичаји народа српског”.